طول عمر هدلایت چقدر است ؟

طول عمر هدلایت ها بر حسب دقیقه مطرح می شود. معمولا این مدت زمان که به عنوان تاریخ مصرف هدلایت یا عمر مفید آن عنوان می گردد به مراتب بیشتر از عمر مفید یک کاسه چراغ و خودرو می باشد. پشت هر هدلایت یک عدد فن به جهت جنک کردن چیپ ست هدلایت تعبیه شده است. بعضی از هدلایت ها دارای ترانس و برخی دیگر بدون ترانس می باشند. ترانس ها با توجه به ساختار هدلایت از طرف کارخانه به صورت فابریک در مسیر سیم کشی آن قرار دارد. اگر هدلایت بدون ترانس دیدید تعجب نکنید

نحوه عملکرد هدلایت خودرو

دیود منیر یا تولید کننده ی نور LED یک منبع نور نیمه رساناست که در صورت عبور جریان الکتریکی از خود نور ساطع می کند.بگذارید این مطلب را به سادگی برای شما توضیح دهم و از پرداختن به فیزیک اتمی خود داری کنم.تمامی اجسام از نظر رسانایی الکتریکی به دسته تقسیم می شوند: ۱-رسانا ۲-نیمه رسانا ۳-نارسانا.اجسام رسانا به دلیل داشتن الکترون های آزاد در مدار های خارجی خود قادر به عبور دادن جریان هستد.اجسام نارسانا نیز به دلیل نداشتن الکترون های آزاد در مدار های خارجی خود توانایی عبور دادن جریان را ندارند.اجسام نیمه رسانا در مدار خارجی خود الکترون دارند اما این الکترون ها به راحتی قابل جدا شدن نیستند.

وقتی جریان را از یک نیمه رسانا عبور میدهیم الکترون ها را با انرژی مجبور به ترک مدار خود و پیوستن به مدار اتم جانبی میکنیم.وقتی این الکترون ها در مدار اتم های مجاور فرود می آیند انرژی دریافتی خود را به شکل نور تخلیه میکنند و به این روش است که نور در لامپ های LED  تولید می شود.به این فرایند در اصطلاح علمی  ELECTROLUMINESCENCE یا الکترولومینانس میگویند.رنگ نور حاصل از این فرایند مستقیما به میزان انرژی لازم برای جدا کردن الکترون های مدار اخر از اتم های نیمه رسانا بستگی دارد.

هدلایت های موجود در ایران

خوشبختانه هدلایت ها در تمامی پایه ها موجود و قابل ارائه است.تنها چراغ هایی که از زنون فابریک بهره می برند قابلیت نصب هدلایت را ندارند.قبل از آنکه اقدام به خرید سیستم هدلایت کنید حتما از یک کارشناس مجرب کد لامپ خود را بپرسید.توجه داشته باشید لامپ های هر کاسه با دیگر ممکن است تفاوت داشته باشد.برای مثال ممکن است لامپ های نور پایین H7، نور بالا H1 و لامپ های مه شکن H3 باشند بطور کلی لامپ های هدلایت میتوانند جایگزین تمام لامپ های نور بالا،نورپایین و یا مه شکن شوند اما بهترین استفاده از این لامپ ها برای نور بالای خودروست. این لامپ ها همچنین برای نور پایین خودرو هایی که لنز یا عدسی ندارند مناسب و ایده آل هستند.استفاد از هدلایت در مه شکن توصیه نمی شود.

همان گونه که توضیح دادیم هدلایت ها نسبت به حرارت حساسیت زیادی داشته و بنا بر این به سیستم خنک کننده ی خود بسیار وابسته اند.در صورت تماس با گل و لای و یا توقف چرخش فن سیستم خنک کننده به هر دلیل این سیستم کارایی خود را از دست داده و باعث سوختن هدلایت می شود.توجه داشته باشید که هدلایت سیستمی ضد آب است نه ضد گل و لای.پس اگر قصد نصب هدلایت روی مه شکن های خود را دارید مطمئن شوید که گل و لای درون آن نفوذ نمیکند.