آموزش نصب هدلایت خودرو

 


1 مرحله اول: ماشین خود را خاموش کنید.

برای اطمینان از ایمنی ، ماشین خود را خاموش کرده و کلیدها را از احتراق خارج کنید.


2 مرحله دوم: محفظه موتور را باز کنید.

کاپوت ماشین خود را پاپ کرده و نگهدارنده چراغ جلو را در نزدیکی قسمت جلوی ماشین قرار دهید. 


3 مرحله سوم: سیم های برق لامپ هدلایت را جدا کنید.

معمولاً سه سیم به پایه لامپ متصل است. گیره یا درپوش را فشار دهید و آنها را در جای خود نگه دارید.


4 مرحله چهارم: هدلایت قدیمی را باز کنید.

 نکته ی حائز اهمیت این است که هر اتومبیل متفاوت است. بعضی از اتومبیل ها را می توانید به لامپ متصل کنید ، اما بعضی از اتومبیل ها را نمی توانید. گاهی اوقات باتری یا محفظه فیلتر هوا در راه است و گاهی باید گلگیر داخلی را بیرون آورده و پشت آن قرار بگیرید. با این حال ، اگر می توانید چراغ جلو را باز کنید ، فقط مسئله تغییر لامپ هالوژن است. این بدان معنی است که چطور لامپ قفل شده است و با دقت قفل آن را باز می کنید. توجه کنید که اگر گیره هایی را که در اینجا استفاده می شود بشکنید ، باید کل چراغ جلو را بیرون بیاورید. “بنابراین شما باید ببینید که چگونه قلاب شده است ، آن را به آرامی از هم جدا کرده و سپس باید بدون اینکه انگشتان خود را روی شیشه لامپ قرار دهید ، روش را برگردانید.” 


5 مرحله پنجم: لامپ جدید هدلایت را پیچ کنید.

در نهایت ، اگر لامپ را تعویض کنید و این کار نکند، باید فیوزها و سیم کشی را آزمایش کنید. اگر شما از برق رفتن به فیوزها استفاده می کنید و از چراغ روشن نمی شوید ، مشکل سیم کشی دارید. ممکن است سیم در جایی شکسته باشد ، نیشگون گرفته شود یا چیزی از این قبیل. نکته دیگری که اگر اخیراً لامپ هالوژن را عوض کرده اید باید در نظر بگیرید این است که آیا لامپ تعویض مناسب وصل شما است. امروزه لامپ های هالوژن بسیار گرم کار می کنند و برخی از فروشگاه های قطعات خودرو جایگزین های روشن تر یا رنگی تری را از طریق پیشخوان می فروشند که از نظر دید بهتر تبلیغ می شوند اما گرمتر هم هستند. وی می گوید: “بنابراین اتفاقی که برای یک شاخه OEM استوک می افتد که ماشین از کارخانه با آن روبرو شده این است که نمی تواند این وات اضافی را تحمل کند.” این شروع به ذوب شدن می کند ، و سپس اتصال بدی ایجاد می کند و نور شما خاموش می شود.”در آن زمان شما حتی نمی توانید لامپ جدیدی بگذارید ، باید کل سوکت نور را عوض کنید.

نکاتی برای انتخاب و نصب هدلایت مناسب

با توجه به نوع خودروی خود و پایه لامپ مربوط به ماشین خود یکی از هدلایتهای موجود را انتخاب میکنیم.

انتخاب قدرت، نوردهی مناسب با توجه به محل نصب هدلایت به این معنی که اگر برای کاسه چراغ اصلی مد نظر هست طبیعتا باید هدلایتی با قدرت پرتاب نور زیاد نصب کرد.

انتخاب هدلایت متناسب با فضای آزاد موجود در محل نصب در پشت کاسه چراغ خودرو، که با توجه به تنوع طراحی خودرو ها قطعا تفاوت دارد. مثلا در کاسه چراغ هایی که قسمتی از هدلایت مانع بسته شدن کاور پلاستیکی پشت کاسه چراغ میشود میتوان از هدلایتهای 4 طرفه استفاده کرد چون به دلیل طراحی ظریف تر و جدا بودن ترانس راه انداز از خود هدلایت میتوان ان را نصب و درپوش پشت کاسه چراغ را بست.

اکثر هدلایتهای موجود ضد اب هستند ولی باید در هنگام خرید هدلایت توضیحات محصول در صفحه خرید خوانده شود.

به دلیل مصرف بسیار کمتر LED هدلایتها نسبت به هالوژن و زنون نیازی به نصب آفتامات یا همان رله چراغ نیست. و طبیعتا نیازی به سیم کشی مجزا و قدرتمند نیست. در صورت نصب رله چراغ هم، موردی ندارد. در خودروهایی که احتمالا سیستم ECU به دلیل مصرف کمتر این لامپها ارور میدهد، مجبور به نصب رله چراغ هستید.

مناسب ترین طیف نوری در هدلایت خودرو نور با کلوین 5000 الی 6500 هست. توصیه میشود از هدلایتهای زرد رنگ با کلوین 4000 الی 4500 در پروژکتور یا مه شکن خودرو استفاده شود ( جهت دید در بارندگی و مه)

سوکت برقی بعضی خودرو ها به منظور نصب هدلایت طراحی نشده اند، لذا برای نصب در صورت نیاز به نصاب مراجعه شود.

حداقل عمر هدلایتهای اصلی و درجه یک معمولا بیشتر از 2 الی 3 سال هست که با توجه به نوردهی فوق العاده و کمترین فشار به باطری و دینام و حتی سیم کشی خودرو، کاملا ارزش نصب و استفاده را دارا میباشد.