امروزه بیشتر رانندگان ترجیح می دهند نور خودرویشان را به قدری زیاد کنند که در طول شب به طور کامل جاده برای آن ها روشن شود و برای این منظور به دنبال خرید لامپ های زنون هستند. “لامپ زنون“ در مقایسه با دیگر لامپ ها دارای روشنایی 4 تا 5 برابر هستند. پس از این که لامپ زنون را خریداری کردید در صورت آشنایی اندک با مسائل فنی و علاقه مند بودن به سپری کردن وقت با خودروی خود به راحتی از پس نصب لامپ زنون روی چراغ جلوی خودروی خود برخواهید آمد. برخی از بسته های لامپ زنون در بازار همراه با دو عدد ترانس و لامپ هستند.

نکته مهم قبل از نصب لامپ زنون

قبل از این که لامپ زنون را خریداری نمایید و با نحوه نصب لامپ زنون آشنایی پیدا کنید بهتر است رنگ مورد نظر خود را برای این لامپ در نظر بگیرید. به عنوان مثال لامپ زنون K4300 کلوین رنگ زرد کمرنگ نزدیک به فابریک خواهد داشت. لامپ زنون K6000 دارای رنگ سفید یخی می باشد و در نهایت می توان گفت لامپ زنون K8000 کلوین با رنگ آبی کمرنگ در بازار موجود می باشد.

همواره توصیه می شود قبل از این که لامپ زنون در کاسه چراغ نصب شود یک بار آن را تست کنید؛ تا علاوه بر این که محصول تست شود با نحوه عملکرد آن نیز آشنا شوید.

لامپ زنون پس از گذشت چند ثانیه خیلی گرم می شود. از این رو توصیه می شود از دست زدن به شیشه و بدنه فلزی این لامپ خودداری نمایید. از آنجا که شارژ نور در لامپ زنون زمان بر است استفاده از آن برای نور بالا توصیه نمی شود.

نصب لامپ زنون در لنزولامپ

نصب لامپ زنون

نحوه نصب لامپ زنون به این صورت است که هر ترانس باید به صورت جداگانه به یک لامپ متصل شود. این اتصال باید از طریق سه سوکت بین لامپ و ترانس برقرار گردد.

سوکت ها اغلب به نحوی طراحی شده اند که تنها به یک روش امکان نصب آن ها وجود دارد. این سوکت ها به صورت نر و مادگی در بازار موجود هستند.

روی سیم های لامپ زنون همچنین یک جفت سیم قرار دارند که یکی از این سیم ها مشکی و دیگری قرمز رنگ هستند. این سیم ها برای اتصال به سوکت موجود در پشت لامپ فابریک خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل نصب لامپ زنون

برای نصب زنون توصیه می شود مراحل نصب لامپ زنون که در ادامه به طور کامل و جامع توضیح داده می شود را به ترتیب انجام دهید.

 • در مرحله نخست و قبل از آغاز نصب این لامپ خودرو توصیه می شود تا از خاموش بودن سوییچ خودرو و کلید لامپ به طور کامل اطمینان حاصل نمایید.
 • حال باید فنر نگاه دارنده پشت لامپ فابریک زنون باز شود و سپس لامپ را جدا نمایید.
 • همانطور که ذکر شد توصیه می شود از دست زدن به شیشه لامپ زنون خودداری نمایید؛ زیرا باعث ایجاد لکه خواهید شد که این لکه دفع حرارتی و طیف نوری این لامپ را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • برای نصب زنون توصیه می شود به جهت خار روی آن دقت نمایید و لامپ زنون را در جهت آن خار نصب نمایید. حال باید فنر نگاه دارنده آن را به صورت سفت و محکم ببندید تا از لرزش نور در دست اندازها و چاله ها تا حد زیادی جلوگیری به عمل آید.
 • ترانس و لامپ زنون 3 عدد سوکت مخصوص به خود دارند که همانطور که در ابتدای متن ذکر شد به صورت نر و مادگی طراحی شده اند و تنها به یک صورت قابل نصب هستند.
 • همانطور که گفتیم یک لامپ زنون دارای یک جفت سیم به رنگ های قرمز و سیاه می باشد که برای نصب زنون باید جهت قطب مثبت و قطب منفی باتری را در نظر بگیرید.
 • پس از اتصال سوکت ها باید از محکم بودن و همچنین لق نبودن آن ها اطمینان حاصل نمایید و مطمئن شوید که نصب به درستی انجام گرفته است.
 • در تمامی مراحل نصب و سیم کشی این لامپ باید عایق کاری سوکت ها را با استفاده از نوار چسب برقی انجام داد.
 • در این مرحله از نصب این لامپ توصیه می شود تا ترانس زنون را با استفاده از بست کمربندی در مکان مناسب خود بسته و محکم نمایید.
 • از آنجا که ترانس زنون به تبادل حرارتی نیاز دارد از آب بندی کردن آن باید خودداری کرد و یا باید این لامپ را در داخل محفظه و یا جعبه ای مخصوص قرار دهید.
 • برق لامپ زنون باید تا میزان توان استاندارد که معادل 55W می باشد که در حقیقت یک وات معمولی است به سوکت و برق فابریکی ماشین متصل شود.
 • در صورتی که نصب با توان 55 وات قوی و یا با توان بالاتر از این میزان انجام گیرد، نصب رله چراغ ضروری خواهد بود.
 • به طور کلی می توان گفت برای استفاده از لامپ زنون در خودرو بهتر است از رله چراغ و یا افتامات چراغ استفاده شود.
 • طراحی متفاوت لامپ زنون باعث شده است تا کاسه چراغ خودرو به تنظیم زاویه پرتاب نور نیاز داشته باشد.

آموزش نصب زنون-لنزولامپ

ضرورت و اهمیت نصب رله چراغ

همانطور که گفتیم در صورت تمایل برای نصب لامپ زنون در خودرو باید رله چراغ را نیز در چراغ جلو خودرو خود نصب نمایید. در صورت نصب رله چراغ از مزایای بسیار زیادی بهره مند خواهید شد که در ادامه قصد داریم به بررسی این مزایا به صورت مختصر بپردازیم.

 • در صورت نصب رله چراغ تغذیه لامپ زنون به صورت مستقیم و با کوتاه ترین مسیر از باتری انجام خواهد گرفت.
 • همچنین در صورت نصب لوله چراغ از فشار اضافه که به سیم کشی فابریک خودرو ممکن است وارد شود جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 • از دیگر مزایای نصب رله چراغ می توان به عدم نوسان نوری اشاره کرد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
 • در نهایت از دیگر مزایای نصب رله چراغ برای سهولت نصب می توان به افزایش عمر لامپ زنون و ترانس آن اشاره کرد.